Ns: Go on
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Jak psát v textové hře?

Goto down

Jak psát v textové hře? Empty Jak psát v textové hře?

Příspěvek pro Shijin Hyuuga Mon 22 Apr - 10:01

Jistě to znáte. Nad stylem psaní jistých jedinců se vám protočí oči.
A co víc? Kdo se má vyznat v tom, co jejich postava dělá?
Tady si řekneme, jak budeme psát.

I.
PŘÍMÁ ŘEČ V UVOZOVKÁCH

Ano, přesně tam. Přímá řeč je dle literárního hlediska hlavním znakem vyprávění. Čtete-li knihu, přímou řeč vždy najdete právě v uvozovkách. Není to tak? Je. A dnes stojíte v rolích spisovatelů vy. Abyste oživili svou postavu, stačí dát přímou řeč do uvozovek. Dodržujme jisté tradice.

Můžete být kreativní a použít barvičky. Je to jen dobře. Mnoho hráčů RPG přímou řeč také zvýrazní jako tučné písmo. I to se počítá jako správná možnost, ale i tak musí být vždy použity uvozovky.

Příklad:
A) Přímá řeč v uvozovkách

Př. Listovala jsem novou učebnicí a po pár vteřinách jsem zvedla hlavu k nové spolužačce.
"Máme toho letos hodně, nemyslíš?" pokusila jsem se o přátelské navázání konverzace.

B) Přímá řeč v uvozovkách a tučně

Př. Procházela jsem se prázdnými ulicemi svého milovaného města. Zdálo se mi tu až podivné prázdno, když jsem kousek od sebe zaregistrovala Ichiga.
"Ichigo!" zavolala jsem a rozběhla jsem se k němu.
"Dlouho jsem tě neviděla," prohodila jsem trhaně, když jsem doběhla a snažila jsem se vydýchat.

C) Přímá řeč v uvozovkách a zvýrazněná libovolnou barvou

Př. Dnes jsem se do školy loudala, věděla jsem to dobře. A přece jsem nezrychlila.
"Omlouvám se za pozdní příchod..." zarazila jsem se hned jak jsem otevřela dveře do třídy.
Všichni ostatní byli pryč.

II.
MYŠLENKY KURZÍVOU

Myšlenky již v mnoha knihách nenajdete a nejde o nich říct jasné pravidlo tak lehce jako u přímé řeči.
Avšak pokud je spisovatel použije, poukazuje tak na hrdinu. I myšlenky vaší postavy tedy musí být psány kurzívou stejně jako přímá řeč musí být v uvozovkách.

Nezapomeňte, že pokud píšete myšlenky své postavy, nejsou vaše. Nemá-li vaše postava váš charakter, má svůj. Byakuya se bude sotva rozplývat nad koťátkem a Orihime nebude snít o krutém boji. Zkuste se do vaší postavy vžít.

A ještě drobná připomínka.
Tučné písmo zde sice nepřichází v úvahu, ale co se barev týče fantazii se meze nekladou. Nezvýrazňujte ale myšlenky stejnou barvou jako přímou řeč. Buď zvýrazňujete to nebo to. Nemůžete mít obojí najednou. Zvýrazňování myšlenek se dá použít v případě, že je uvnitř vás skryté jiné vědomí, kupříkladu Hollow uvnitř Shinigamiho.

Příklad:
A) Myšlenky kurzívou

Př. Zastavila jsem se až vprostřed parku u jedné z osamělých laviček. Dlaní jsem smetla listí z jejího povrchu a posadila jsem se.
Tenhle výhled mám tolik ráda...
Pohledem jsem přejížděla po stromech zbarvených podzime do teplých barev.

B) Myšlenky kurzívou a zvýrazněná libovolnou barvou

Př. V dálce jsem konečně zahlédla postavu.
Co řeknou na to, že jsem šla za nimi?
I přesto jsem na Ichiga zavolala a čekala až se otočí. Když se však otočil a já zahlédla neznámou tvář, ztuhla jsem.
Udělala jsem chybu, když jsem šla sama...

III.
PRAVOPIS

Správný pravopis je nejdůležitější pravidlo spisovatele.
Pokud by kniha neprošla korekturou, nikdy by ji nevydali. Příspěvek si po sobě nejdříve přečtěte a teprve potom odesílejte. Nebuďte ukvapení. Mohu vám jen doporučit Google Chrome. Opravuje chyby.
Ano, jak otravné. Ale pokud vám bude cosi opravovat chyby stále dokola, automaticky je časem přestanete dělat.

Pokud neumíte vyjmenovaná slova, kupte si učebnici třetí třídy a nelezte sem.
Berte to jako přátelskou radu. Nechápu, jak se někteří lidé vůbec mohli dostat na střední. Čeština je váš mateřský jazyk, tak se při čtení tohoto netvařte tak otráveně. Toto je textová RPG. Pokud jste se stále nenaučili, že ve slově "být" ve smyslu "jsem" se píše tvrdé "y" pak tu nemáte, co dělat a bude pro vás lepší, když si koupíte pár učebnic a pustíte se do učení. Se zmatkem v Češtině neodmaturuje ani matematický génius.

Textová RPG je zaměřena na váš mateřský jazyk.
Proto ho musíte alespoň částečně ovládat. Nevyžaduji po vás bezchybný pravopis, ale věty, které dávají smysl a slova, která se dají číst. Jestli je to příliš, nemá pro cenu tu hrát.

JAK TO MÁ TEDY VYPADAT?


A) Přímá řeč v uvozovkách, myšlenky kurzívou

Př. Rázným krokem jsem chodbou mířila ke schodišti.
Jdu pozdě... Určitě jdu pozdě...
Jakmile mé myšlenky potvrdil zvuk školního zvonku, rozběhla jsem se. Těsně přede dveřmi jsem málem smetla spolužačku z druhého ročníku.
"Gomenasai!" vykřikla jsem ještě jejím směrem a hnala jsem se dál.
Možná, že ještě mám šanci být ve třídě dřív než profesor...

B) Přímá řeč v uvozovkách a zvýrazněná libovolnou barvou, myšlenky kurzívou

Př. Nebyla jsem si jistá, jestli tu mám být. Vlastně jsem nikdy neměla v plánu nechat se ostříhat.
"Prosím vás, nezkracujte mi vlasy moc..." nervózně jsem se na židli v kadeřnictví zavrtěla a sledovala svůj odraz v zrcadle.
Asi jsem se neměla chodit...

C) Přímá řeč v uvozovkách, myšlenky kurzívou a zvýrazněny libovolnou barvou

Př. Odškrtla jsem poslední prázdné políčko v dotazníku.
Zajímalo by mne, jestli jsme se měli podepsat nebo zda je dotazník anonymní...
Naklonila jsem se blíž k Yuuki a pokusila se podívat, jak vyplňuje.
Ah tak, takže jsme se měli podepsat...
Rychle jsem načmárala na rub papíru svůj podpis a vstala.
"Prosím, jsem hotová," natáhla jsem paži i s vyplněným dotazníkem k učiteli.

D) Přímá řeč v uvozovkách a tučně, myšlenky kurzívou

Př. V domovních dveřích jsem se zarazila.
Už zase jsem si zapomněla svačinu...
Vyběhla jsem schody do druhého patra a popadla z jídelního stolu svůj balíček s jídlem na dopoledne.
"Mami, neviděla jsi..." zarazila jsem se, když jsem si uvědomila, že už jsem v domě sama. Tiše jsem zaklela, zamkla za sebou a rozběhla se ke škole.
Dnes si budu muset propisku od někoho půjčit...

E) Přímá řeč v uvozovkách a tučně, myšlenky kurzívou a zvýrazněny libovolnou barvou

Př. Prozpěvovala jsem si tiše melodii jedné z mých oblíbených písniček, když mě vyrušil zvuk klepání.
Takhle pozdě v noci?
Nezapomněla jsem ztlumit rádio a vyhlédnout z okna. V té tmě jsem však nikoho nezahlédla.
S největší opatrností jsem odemkla dveře a neskrývala překvapení.
"Ichigo, co ty tu děláš?" zamyšleně jsem si odhrnula z čela pramen dlouhých vlasů.

To je pravděpodobně vše. Pokud jste se prokousali až sem, tak gratuluji a přeji vám příjemné hraní.
Věřte na zázraky a dodržujte pravidla xD
Shijin Hyuuga
Shijin Hyuuga
Jounin
Jounin

Počet príspevkov : 5136
Join date : 04. 04. 11
Age : 29
Bydlisko : Listová

Shinobi
Vesnice: Akatsuki
Klan: Hyuuga

Http://poetia.blog.com

Návrat nahoru Goto down

Návrat nahoru

- Similar topics

 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru